AKTUÁLNĚ / Ekologie

Popis:
10.5.2018

Přes tři tisíce lidí se vypravilo uklízet Beskydy

BESKYDY

Čtvrtý ročník akce Poděkuj horám, který se uskutečnil 8. 5., přilákal do Beskyd téměř 3 300 lidí. Oproti loňsku je to necelý dvojnásobek nadšenců, kteří vzali do ruky plastový pytel a šli sbírat odpadky.

Sběrných míst bylo celkem osm. Byla rozprostřena po celé délce Beskydského pohoří od Třince až do Veřovic. Tady si mohli příchozí od 9 do 14 hodin vyzvednout pomůcky na třídění odpadu a vydat se na výlet. Odpad tak mohli odevzdat ve kterémkoliv označeném stánku. Za svou ochotu dostali drobný dárek na památku.

Novinkou letošního ročníku byl běžecký trénink „na pytel“, který vedli ze tří míst na Lysou horu čeští horští běžci. V jejich doprovodu si mohli udělat svižnou procházku na nejvyšší horu Beskyd všichni, kdo rádi běhají nebo se připravují na závod. Kromě toho, že posbírali nepořádek, se dozvěděli něco o správné přípravě apod.

Jedna ze skupin vyrážela například z Rajské boudy v Malenovicích, kde úřadoval na sběrném místě horolezec Libor Uher. Ten vytvořil ve spolupráci s Moravskoslezským krajem speciální aplikaci s přiléhavým názvem Bordelapka. Pomocí ní mohou lidé vyfotit, nahlásit a zaznamenat místo, které uklidili. Do budoucna umožní vytvořit přehled o stavu a čistotě beskydské přírody.

V průběhu akce se mohli účastníci zapojit již tradičně do dvou soutěží. S první z nich – o nejkurióznější nález – měli organizátoři těžkou práci. Na každém sběrném místě se totiž našly podivuhodné předměty, které zasloužily obdiv už jen proto, že je dobrovolníci dokázali snést na sběrné místo. Byla to například židle, kus sloupu elektrického vedení, obří pneumatika od traktoru. Cenu – běžecké hůlky Fizan od sportovní speciálky Tobi sport – si nakonec vysloužila Nikol Kovalovská z Ostravy za nález a uklizení skládky sklenic na Visalajích. Druhá soutěž - o nejzajímavější foto s tématikou sběru ještě probíhá. Stačí jen umístit na Facebooku nebo Instagramu fotku a označit ji místem Čisté Beskydy. Autor fotografie s největším počtem like získá iPhone od firmy SMOLO, která již druhým rokem akci rovněž podporuje.

Lidi poděkovali horám, muzikanti lidem

Pro dobrovolníky byla po uzavření sběrných míst připravena již tradiční afterparty, která se letos uskutečnila v areálu Penzionu Sluníčko na Ostravici. Prvních 250 účastníků dostalo pivo od Pivovaru Koníček, klobásu a stovka nejrychlejších také deku. O program se postarali Mirai, David Stypka, Samson Lenk, Pavel Dobeš, René Souček a Adéla Jonášová. Ti nejmenší se mohli pobavit v dětské sekci, ve které byly již tradičně dětské dílny a nově také vzdělávací stánek dalšího z partnerů akce – Lesů České republiky.

Spolek Čisté Beskydy děkuje všem dobrovolníkům, kdo se do akce zapojili, a také sponzorům, především společnosti RESIDOMO, která je již tradičním generálním partnerem, dále produkční společnosti Mamiart za nesmírnou pomoc při organizaci.

Velké díky také patří firmě Bonatrans, Lesům ČR, Penzionu Sluníčko, Pivovaru Koníček a dalším podporovatelům.

Autor / zdroj: Kateřina Piechowicz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Víkend se na hradu Sovinec ponese v duchu zbojnických balad

Balady zbojnické. Tak se jmenuje akce, kterou o víkendu 22. a 23. září ožije hrad Sovinec. Po oba dny se můžete těšit na loupežnické povídky a šermířs

Post

Chystá se oprava Riegrovy hrobky v Krnově

Hrobka zakladatele krnovské varhanářské továrny a bývalého starosty města Otty Riegra změnila majitele. Od vzdálené příbuzné rodiny ji za 50 tisíc kor

Post

Bruntál nabízí forenzní značení kol. Jejich majitelé takto sníží riziko krádeže

Jízdní kola se často stávají terčem vychytralých zlodějů. Mnohá města tak jejich majitelům nabízejí forenzní značení, které napomáhá kolo následně naj

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA