KULTURA / Knihy

Popis:
Autor / zdroj: Ing. Dita Círová
20.1.2017

V nové publikaci najdete památky Krnovska jako na dlani

KRNOV

Město Krnov vydalo publikaci Nemovité kulturní památky Krnovska. Obsahuje soupis objektů, které jsou zapsány v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, a to včetně fotografií, popisů, map, čísla parcelního a dalších údajů. Díky tomu je možné památku snadno identifikovat v terénu a získat základní údaje o charakteru nemovitosti, případně o autorech a stavebních úpravách.

Autorkou textů je historička umění Ľubica Mezerová, která v této oblasti působila za památkový ústav mnoho let. O fotografie a zákresy do katastrálních map se postarala Andrea Šírová, referentka památkové péče Městského úřadu v Krnově. „Vydání seznamu předcházela potřeba obeznámit veřejnost s kulturním bohatstvím příhraničního regionu, kde se na malém místě soustředilo množství nenahraditelných a jedinečných archeologických, architektonických, urbanistických a sochařských skvostů. Velkou pozornost, kromě solitérů, jakými jsou zámky, zříceniny, kostely, sochy a moderní architektura, si zaslouží urbanistické celky a především jesenická lidová architektura,“ uvádí v úvodu publikace Ľubica Mezerová.

Publikace navazuje na titul Seznam nemovitých kulturních památek okresu Bruntál, který vydal v roce 2001 Okresní úřad v Bruntále. „Do soupisu od té doby přibyly další nemovitosti. V Krnově například areál bývalé továrny na vlněné zboží Alois Larisch a synové, některé další továrny a vily, nýtovaný most přes řeku Opavu nebo skříňka na barometr ve Smetanových sadech. V rámci celého Krnovska pak převažují chalupy, kaple a areály s již dříve prohlášenými památkami. To se týká třeba hřbitovů, kde byl památkou kostel a ohradní zeď, ale samotná plocha hřbitova už ne,“ říká Andrea Šírová.

Nemovité kulturní památky Krnovska.

Prezentace publikace proběhne v pátek 24. února od 14.00 hodin v Koncertní síni sv. Ducha. Jsou na ni zváni nejen všichni vlastníci nemovitých kulturních památek z Krnovska, kteří na místě publikaci obdrží zdarma, ale také zájemci o historii z řad veřejnosti. Ti si mohou publikaci koupit již nyní. K dostání je v Turistickém informačním centru Krnov a stojí 130 korun.

Vlastnit památku má své výhody, ale i omezení. Majitelé památek mohou počítat s bezplatnou odbornou pomocí památkářů, na druhou stranu musejí respektovat zákonné povinnosti a jsou povinni konzultovat zásahy ve vlastní nemovitosti předem s odborníky „Tyto nevýhody do značné míry vyvažuje možnost finanční podpory v podobě dotací, kterou nabízí nejen ministerstvo kultury, Moravskoslezský kraj a v menší míře nadační fondy, ale nově také ministerstvo zemědělství. Tyto instituce vynakládají nemalé prostředky na uchování historických hodnot pro další generace,“ uzavírá Andrea Šírová.

Autor / zdroj: Ing. Dita Círová

DALŠÍ ČLÁNKY

Vážné úrazy na Bruntálsku

Týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly v pátek během několika málo hodin u dvou vážných úrazů, které se odehrály na Bruntálsku.

Rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice nabízí cílený program před náhradou velkých kloubů

Speciální program určený pro pacienty, které čeká výměna kyčelního nebo kolenního kloubu, nabízí rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice v Rýmařově

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

DNES SE STALO

VĚDA A TECHNIKA19. ledna 1983

byl uveden na trh revoluční osobní počítač Apple Lisa.

HISTORIE20. ledna 1265

se poprvé v historii sešel Anglický parlament. Svolal ho Simon de Montfort Earl z Leicesteru.

PŘÍRODA20. ledna 1969

bylo vyhlášeno chráněné území Pod Veselovem z důvodu výskytu silně ohroženého koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), který je zde relativně hojně zastoupen. Kromě koniklece se zde nachází několik dalších vzácnějších druhů rostlin.

POZVÁNKA OBRAZEM