AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: ZZS Moravskoslezského kraje
2.4.2019

V Moravskoslezském kraji odstartoval First responder systém

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

V pondělí 1. dubna byl v Moravskoslezském kraji uveden do provozu First responder systém, tedy spolupráce zdravotnické záchranné služby a dobrovolných zachránců. Registrovaní a vyškolení dobrovolníci mohou být v některých případech informováni operačním střediskem o výskytu pacienta v život ohrožujícím stavu ve své blízkosti a poskytnout mu základní první pomoc ještě před příjezdem posádky ZZS.

V těchto dnech jsou ve městech a obcích Moravskoslezského kraje distribuovány informace elektronickou cestou, stejně jako prostřednictvím letáků, tak aby bylo zajištěno povědomí obyvatel regionu o této možnosti pomoci.  

Aktuálně je v systému zavedeno a vyškoleno 380 first responderů, kteří se již mohou do záchrany na životě ohroženého pacienta aktivně zapojit. ZZS MSK zároveň eviduje další dvě stovky zájemců, kteří budou v následných týdnech postupně proškolováni. Školitelé záchranné služby měsíčně připraví nejméně čtyři kurzy a do systému tak přibývá okolo osmdesáti first responderů. Na každém kurzu přitom se zájemci pracuje obvykle sedm školitelů a administrativních pracovníků. Zdravotnická záchranná služba plánuje s postupným zapojením osmi set až tisíce dobrovolných zachránců v Moravskoslezském kraji.

Absolvent pětihodinového přípravného kurzu obdrží průkaz first respondera (viz příloha), kterým se může prokázat při zásahu, symbolický pamětní odznáček a resuscitační roušky.

Autor / zdroj: Lukáš Humpl

DALŠÍ ČLÁNKY

Nález těla při nočním požáru posedu na Bruntálsku

Hasiči ze stanice Krnov při zásahu u požáru posedu u obce Hošťálkovy objevili tělo muže po smrti.

SZZ Krnov ruší zákaz návštěv pacientů

Sdružené zdravotnické zařízení Krnov ruší od pondělí 1. června 2020 zákaz návštěv pacientů.

Testování dobrovolníků na protilátky proti koronaviru ukončeno

Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním

DNES SE STALO

DOPRAVA5. června 1817

na Velká jezera, skupinu jezer v Severní Americe, byl spuštěn první parník, Frontenac.

DOPRAVA5. června 1883

z Paříže odjel první pravidelně naplánovaný Orient Express.

VESMÍR5. června 1996

byla objevena planetka Inastronoviny, pojmenována po Instantních astronomických novinách, českém serveru zabývajícím se astronomií. Objeviteli jsou Jana Tichá, Miloš Tichý a Zdeněk Moravec.

POZVÁNKA OBRAZEM