KULTURA / Výstavy

Popis: Lékař Marek Šťastný se věnoval všem hostům a trpělivě jim popisoval svoji práci s jednotlivými obrazy.
Lékař Marek Šťastný se věnoval všem hostům a trpělivě jim popisoval svoji práci s jednotlivými obrazy.
Autor / zdroj: SZZ Krnov
24.4.2019

Oblíbený lékař oslavil životní jubileum výstavou svých obrazů

KRNOV

Padesát let slaví ve středu 24. dubna 2019 zkušený internista krnovské nemocnice MUDr. Marek Šťastný. Vyhledávaný odborník si pro své blízké a přátele nachystal netradiční oslavu. Všechny pozval o velikonoční neděli na výstavu svých obrazů a soch do Střediska volného času a mládeže v Krnově, kde přítomným představil také dvě nové publikace s vlastními básněmi.

Lékař Šťastný se narodil v Brně a tam také i vystudoval. Po absolvování univerzity se odstěhoval do Krnova, kde pracuje přes 20 let. K výtvarnému umění měl blízko díky svému tatínkovi, který je uznávaným malířem. Sám v nadsázce tvrdí, že tvoří zásadně, když je přepracovaný. „Tatínek vždy krásně maloval. Proto jsem po ukončení studia chtěl zjistit, zda existuje možnost zdědit některé tyto schopnosti. Koupil jsem si olejové barvy, sehnal tvrdý papír a začal tvořit. Protože mě moje dcery a manželka litovaly a nedokázaly mi po hodinách práce říci, že to není pěkné, tak mě raději chválily. No, a když je chlap chválen, tak se logicky snaží a pokračuje,“ řekl s humorem sobě vlastním o své tvorbě lékař Marek Šťastný.

Jeho tvorba není nikterak omezena. Maluje vše, co chce. „Mluvil jsem o své tvorbě s renomovanými umělci. Radili mi, abych si vybral jeden styl a tomu se věnoval. Aby bylo poznat, že jde o moje dílo. Ale chci malovat zrovna to, co mě napadne. Jednou jde o vtip, jindy se jednoduchým obrázkem snažím zachytit aktuální událost. Jindy zase maluji krajinu, město, západ slunce nebo ženu. Občas koketuji s kubismem. Strašně rád si hraji ve svých námětech se slovem,“ prozradil Šťastný.

Ten přicházejícím hostům představil také své publikace s básněmi nazvané: O fazolích a jiných zběsilostech, Skvělý ročník 1969 Pozdní sběr.

Výstavu za jediný den navštívily desítky lidí a všichni pěli na umělce chválu. „K výtvarnému umění mám velmi blízko, a proto jsem rád přijal pozvání od našeho oblíbeného lékaře a fajn kolegy Marka Šťastného. Jeho tvorba má sice netypicky široký záběr, ale každého návštěvníka donutí k zamyšlení. Přítomným nenásilnou formou vyčaruje úsměv na rtech a celkový dojem z obrazů je příjemným pohlazením duše,“ zhodnotil výstavu ombudsman SZZ Krnov MUDr. Ivan Pavlák.

Autor / zdroj: Jiří Krušina

DALŠÍ ČLÁNKY

Nález těla při nočním požáru posedu na Bruntálsku

Hasiči ze stanice Krnov při zásahu u požáru posedu u obce Hošťálkovy objevili tělo muže po smrti.

SZZ Krnov ruší zákaz návštěv pacientů

Sdružené zdravotnické zařízení Krnov ruší od pondělí 1. června 2020 zákaz návštěv pacientů.

Testování dobrovolníků na protilátky proti koronaviru ukončeno

Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním

DNES SE STALO

DOPRAVA5. června 1817

na Velká jezera, skupinu jezer v Severní Americe, byl spuštěn první parník, Frontenac.

DOPRAVA5. června 1883

z Paříže odjel první pravidelně naplánovaný Orient Express.

VESMÍR5. června 1996

byla objevena planetka Inastronoviny, pojmenována po Instantních astronomických novinách, českém serveru zabývajícím se astronomií. Objeviteli jsou Jana Tichá, Miloš Tichý a Zdeněk Moravec.

POZVÁNKA OBRAZEM